Dijital baskı sistemlerinde yenilikler ve gelişmeler

Cem YILMAZ / Matset Etiket ve Ambalaj Satış Temsilcisi cem.yilmaz@matset.com.tr

HP Indigo Mosaic uygulaması raflarda görünürlüğü artırıyor

Dijital baskı sistemlerinde teknolojik anlamda gelişmeler hız kesmeden devam etmektedir. Her geçen gün teknolojinin kendini yenilediği dünyamızda bizlerin de bu yeniliklere duyarlı olmamız gerekmektedir. HP Indigo yatırımı yapmış olan işletmeler mevcut teknolojilerini güncellemelerle yenileyebilmektedirler.

HP Indigo Mosaic uygulaması bu duruma örnek gösterilebilir. Son dönemde yaygın bir şekilde kullanılan bu uygulama etiket ve ambalajların temel şablonlarını baz alarak tasarımları otomatik olarak düzenler ve çoğaltır. Mosaic uygulaması sayesinde her biri birbirinden farklı ve kendine has tasarımları üretebilir ve tek seferde baskıya girebilirsiniz. Raflarda görünürlüğü arttırmak için kullanılan Mosaic uygulaması birçok uluslararası şirket tarafından uygulamaya geçirilmiş ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

Türkiye’de son olarak Nutella kavanozları Mosaic uygulaması kullanılarak dizayn edilmiştir. Raflarda canlılığı ve farklılığı ile hemen dikkat çeken Türk Motifli Nutella kavanozları Mosaic uygulaması ile her biri türünün tek örneği olacak şekilde birbirinden ayrılmaktadır. Mosaic uygulamasının en önemli özelliklerinden biri olan eşsiz olma durumu müşteriler için ilgi çekicidir ve satışları arttırdığı bilinmektedir. Daha önce dünya üzerinde birçok uluslararası şirketin satışlarını arttırmak için kullandığı Mosaic tekniği Türkiye’de de başarıya ulaştı diyebiliriz. Daha önce Coca Cola şirketi 8 milyon nüfuslu İsrail’de Mosaic uygulamasını kullanarak Diyet Kola için her biri birbirinden farklı 2 milyon şişe üretti ve reklamlarla kampanyayı destekledi. Her birinden bir adet olması ve Mosaic uygulamasının düzenlediği renkli dizaynlarıyla dikkatleri üzerine çeken ürünler 3 gün gibi bir sürede tükendi. Sekiz milyonluk ülkede 2 milyon adet ürünü sadece 3 günde satma başarısının ardından şirket reklamları durdurmak zorunda kaldı ve proje alanını genişleterek Amerika ve Kanada’da aynı projeyi hayata geçirdi. Global şirketlerin pazarlama stratejilerinin içerisinde yer almayı başaran Mosaic uygulamasını birçok şirket farklı versiyonlar ile hayata geçirmiştir. Mosaic uygulaması öncesinde HP Indigo dijital baskı makinesi yatırımı yapan firmalar bu uygulamayı güncelleme ile elde ederek rahatlıkla kullandılar ve teknolojinin sunduğu yeniliklerden geri kalmadılar.

Collage uygulaması

HP Indigo son dönemde de Collage uygulamasını hayata geçirdi ve bazı Avrupa ülkelerinde uygulanarak piyasaya sunuldu. Mosaic uygulamasında belirli bir grafik üzerinden milyonlarca dizayn üretilirken Collage uygulamasında belirli bir grafikte ufak değişiklikler yapılarak tasarım daha ilgi çekici hale getirilmektedir.

Collage uygulaması, belirlenmiş bir grafik üzerindeki imgelerin yerini değiştirme, renklerini değiştirme vb. düzenlemeleri yaparak temelde aynı grafiği ilginçleştirerek müşterilere sunma ve raflarda dikkat çekme oranını arttırma amacıyla kullanılmaktadır ve başarılı örneklere sahiptir.

Özel mürekkepler

Başlı başına bir keşif olan HP Indigo ElectroInk teknolojisi de gün geçtikçe kendini geliştirmektedir. Örneğin son dönemde çıkan gümüş mürekkep , floresan renkler, gizli mürekkepler ve light cyan/magenta mürekkepler gibi yenilikler ile üretimi desteklemektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte sahte ambalajlar eskiye nazaran orjinalleriyle daha çok benzerlik göstermektedir. Ancak gizli mürekkepler, değişken karekod – barkodlar, gözle seçilemeyecek küçüklükte mikro yazılar gibi taklidi mümkün olmayan uygulamalar ile firmalar güvenlik sorunlarını çözebilmektedir.

Karekodlar

En yoğun kullanılan güvenlik önlemlerinden biri akıllı telefonlar ile sorgulanabilen karekodlardır. Bununla birlikte gizli mürekkepler de üreticilere kolay bir çözüm sunmaktadır. Mor ışık altında parlayan gizli mürekkepler sayesinde ürünlerin sahtelerinden ayırt edilmeleri kolaylaşmıştır. Ayrıca floresan renklerle ürün güvenliği sağlanabildiği gibi özel alanlarda reklam için de kullanılan dikkat çekebilecek bir mürekkep türüdür.

Laminasyon

Bir diğer yenilik ise HP Indigo Pack Ready Laminasyon opsiyonudur. Pack Ready Laminasyon opsiyonu ile dış etkenlere karşı ekstra dayanıklı etiket/ambalaj üretimine olanak sağlanır. Lojistik operasyonlar esnasında ve raflarda dış etkenlere maruz kalan etiketlerin/ambalajların dayanıklılığını arttırarak hasar almalarını önler ve ilk gün olduğu kadar canlılığını da korumaktadır.

Dijital baskı sistemlerinde olması gereken özelliklerden biri geliştirilebilir olmasıdır. Bu özellikler ile hem yeni teknolojiden geri kalmamak hem de yeniliklere kolay bir şekilde sahip olabilmek mümkün hale geliyor. Sürekli gelişen teknolojiye ayak uydurabilmek günümüzün en büyük önceliklerinden ve fark yaratan etkenlerindendir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın