Sonlandırma ihtiyaçlarına dijital çözümler: Scodix, KAMA ve Highcon

Matset A.Ş., gelişen teknoloji ile gün geçtikçe dijitalleşen ve alışılagelmiş uygulamalardan uzaklaşan baskı sektörünün, alanında öncü firmalarının temsilciliğini yapmaktadır. Matset A.Ş. olarak sadece baskı değil, baskı öncesi ve baskı sonrası süreçleri için de 45 yıldır hizmet vermekteyiz.

Matbaa dünyasının öncü ürünlerini incelediğimizde baskı sonrasının da en az baskı kadar önemli bir aşama olduğu yadsınamaz. Baskı sonrasında yapılacak hata zamanın, emeğin boşa gitmesine sebebiyet vermekte ve firmalara ek maliyetler çıkartmaktadır. Ayrıca basımı yapılan işe değer katmak için de baskı sonrasına önemli derecede ihtiyaç duyulmaktadır.

Ön plana çıkan matbaaların genel yapılarını incelediğimizde müşterilerine katma değerli ve farklı çözümler sunduğunu, bunları da her işletmenin bünyesinde bulunmayan sonlandırma sistemleriyle yaptıklarına şahit olmaktayız.

Lak konusunda yapılan işlere değer katan Scodix, hassas lazer kesim ve pilyaj işlemlerinde kusursuz işler yapabileceğiniz Highcon, konvansiyonel tahta bıçaklı olarak çalışan daha çok dijitale uygun az ve orta tirajlı işler için uygulama çeşitliliği ile kullanıcılarına hareket kabiliyeti sağlayan KAMA firmalarının Türkiye temsilciliğini yapmaktayız. HP Indigo Dijital Ofset baskı makineleri ile uyumlu olmalarının yanında tüm konvansiyonel ofset ve diğer dijital baskı makineleriyle de uyum gösteren bu sonlandırma hatlarında neler yapılabileceği konusuna göz atalım.

Scodix E106 Karton Ambalaj Sektörü için üretildi

Karton ambalaj sektörüne yönelik olarak üretilen B1 (1060 x 760 mm) ebadında Scodix E106 modeli saatte 4000 tabakaya kadar hızı ile konvansiyonel sistemlerdeki maliyetlerle kıyaslandığında 10 bin tabakalık baskıya kadar şirketlere maliyet avantajı sağlamaktadır.

Scodix E106, karton ambalaj sektöründe yarattığı etkiyle raftaki ürünün çok daha geniş bir tüketici kitlesine daha hızlı ulaşmasını sağlıyor. Karton ambalaj baskısı yapan firmalarda Scodix E106, kısa tirajlı, çok versiyonlu, yeni ürünlerle farklı pazarlara girmenizi ve katma değerli işlerle rekabet avantajı elde etmenizi sağlıyor.

135-700 gsm kalınlığında basılmış ofset, dijital, plastik ve laminasyonlu malzemelere kabartma, yaldız, metalik efekt lak, serigraf efektli spot lak ve değişken verili yaldız uygulamalarını en üst düzeyde yapmaktadır.

Scodix ailesinin makineleri lak ve yaldız uygulamalarının yanında, yüksek parlaklıkta, değişik yoğunluklu lak uygulaması, maliyeti göz önünde bulunduranlar için Scodix Spot, özel bir metot ile üretimi tamamlanan Scodix Cast&Cure, Scodix Crystal, Metallic, Sim, Braille ve Scodix’ in sahip olduğu barkod okuma sistemi sayesinde katma değeri yüksek, kişiselleştirilmiş kabartma baskılar yapılabilmektedir.

Scodix’in düşük lak tüketimi, serigrafi sistemini yakalayan maliyeti ile saatte 1250 tabaka B2 ebadında tabakaya lak uygulanabilmekte olup, KAMA ProCut ya da DieCut serileri ile hologramlı bir şekilde kesim işlemini tamamlayarak üretim hattınızı Matset’in sunduğu uçtan uca iş akışı çözümüyle taçlandırmaktadır.

  • Dijital Lak ve Yaldız Uygulama Makinesi
  • Scodix UltraPro Foil-Dijital Lak ve Yaldız Uygulama Makinesi
  • Kişiselleştirilmiş Lak ve Yaldız Uygulaması

Drupa 2016’da göstermiş olduğu performans ve ses getiren satış adetleriyle sektörde devrim yaratan Scodix Inc. firması uygulama kabiliyeti ve çeşitliliği ile sonlandırma hatlarının olmazsa olmazı haline gelmiştir. Scodix sahip olduğu uygulama çeşitliliği ile sadece dijital baskıya değil aynı zamanda konvansiyonel sistemlere de uyumlu olarak çalışan lak, emboss lak, zemin lak, cast & cure, metalik ve yaldız özellikleriyle tüm müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Kendi polimerini üretip kullanıcılarına sunan Scodix firması, Spot80 polimeri ile 5 mikron ile 25 mikron arasında düşük maliyetli yüksek adette işlerin hazırlanmasına imkân sağlayarak zaman ve maliyet avantajı sunmaktadır.

Polysense100 polimeri ile 50-250 mikron arasında uygulama imkanı sağlayarak çeşitli yüksekliklerde kusursuz işler çıkarmanıza imkan sağlayarak gelişen pazarda Braille opsiyonu sayesinde de müşterilerinize çok çeşitli çözümler sunabilirsiniz.

Scodix Foil, patentli yaldız uygulama süreçlerini kullanarak, profesyonel sonuçları dijital olarak sunabilmektedir ki bu da konvansiyonel metotlarla eşleşmektedir ve geleneksel sıcak veya soğuk yaldızın kalite standartlarının ötesindedir. Scodix Foil, verimli bir şekilde altın, gümüş, bronz ve fazlasını kolay uygulama ve firesiz kullanma imkanı sağlamaktadır.

Şirket bünyesindeki kullanımında, kartvizit, broşür, dergi kapağı ya da herhangi bir proje için maliyetlerin daha efektif kullanılmasına imkân sağlamaktadır. Birçok kişinin inanışına göre Scodix yaldız pazarın yıldızı olacaktır.

Tüm bu özelliklerin yanında kalıp-klişe kullanımı ve işten işe geçiş süresi olmadan istediğiniz her uygulamayı kişiselleştirmenize makine hızını düşürmeden imkan sağlamaktadır.

Karton ambalaj sektörüne yönelik olarak üretilen Drupa’da görücüye çıkan B1 (1060 x 760 mm) ebadında Scodix E106 modeli saatte 4000 tabakaya kadar hızı ile konvansiyonel sistemlerdeki maliyetlerle kıyaslandığında 10000 tabakalık baskıya kadar şirketlere maliyet avantajı sağlamaktadır.

KAMA Sonlandırma Sistemleri

Almanya patentli olan köklü KAMA firması sektörün değişen ve gelişen ihtiyaçlarına göre teknolojisini matbaacılara sunmaktadır. Yalnızca kesim yapmayan, farklı makinelere iş yüklemeden zaman kazanmanıza sebep olan KAMA makineleri, bünyesinde 10 farklı uygulamayı sonlandırma hattınızda kullanmanıza olanak sağlıyor.

ProCut Foil – kısa ve orta tirajlı işler için sonlandırma

Kesim, kırım, çentikleme, perforaj, gofre, körler alfabesi, yarım kesim, zemin ya da emboss yaldız, lisanlı hologram uygulamaları, plastik malzemeler için kesim ve kırım uygulamalarıyla birçok önemli sonlandırma adımının tek makine üzerinde yapılmasını sağlamaktadır.

İkili kağıt algılama sayesinde de fire oranını minimum düzeyde tutarak matbaalara zamandan tasarruf sağlamaktadır. İki veya üç bobin beslemeli sıcak yaldız ünitesi sayesinde aynı anda farklı renkte yaldız kullanımını mümkün kılmaktadır.

İşten işe geçiş ya da uygulamalar arası geçiş süresi çok düşük olup, barkod okuma sistemi sayesinde aynı palet içindeki aynı kesimde farklı dizaynlara sahip işlerin sonlandırılması için geçiş süresi için operatörün yalnızca makineye onay vermesi yeterlidir.

760 x 600 mm maksimum kağıt besleme, 746 x 585 mm maksimum kesim ebadı sayesinde B2+ ebatlar dahil uygulama yapma imkanının yanında 1500 g/m2’ye kadar kağıt beslenebilmektedir.

KAMA-ProFold ve KAMA FF 52i katlama ve yapıştırma makinesi

Kama katlama, yapıştırma, kırımsız föylerin ek yapıştırılması, etiket yapıştırma, çok ciltli ürünleri toplama ve yerleştirme, klasör yapıştırma imkanı, dahili perforaj ve pilyaj imkanı sayesinde kutu ambalaj sektörüne kusursuz hizmet vermektedir.

Çift taraf bantlı ürünler, sunum dosyaları, çapraz katlamalı ürünler, katlanmış kartlar, ek yapıştırma, kitap kabı, karton ambalaj, bilet zarfı, CD zarfı, insert atma vb farklı ürünlerin üretilmesini kolay bir şekilde sağlamaktadır.

100-600 gram arasında kağıt, karton plastik malzemelerin sonlandırılmasını kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

KAMA FF52i modeli de kısa tirajlı işlerin çok hızlı bir şekilde tutkallanması ve yapıştırılmasını sağlamaktadır. Dahili kalite kontrol sistemi sayesinde de lekeli, kırışmış baskıların; renk, yazı, körler alfabesi için hatalı ürünlerin otomatik olarak ayıklanmasını sağlamaktadır.

Özellikle karton ambalaj sektörüne hizmet eden Highcon kesim ve pilyaj makinesi sayesinde çok hassas kesimler elde edebilirsiniz. Lazer kesim yapan Highcon, kendi içerisinde bulunan polimeri sayesinde pilyajlı işlerde kendi kalıbını hazırlayarak size zamandan büyük tasarruf sağlıyor.

Highcon Euclid ve Pulse

Highcon, karton ambalaj sektörünün kesim ve pilyaj süreçlerinde yaşanan tedarikler ve kısıtlamalar sonucu ortaya çıkarılmış bir konsept olarak tanımlanabilir. Sektörde yaygın olarak kullanılan tahta bıçaklar ile hassas şekilli kesimler yapabilmek mümkün değildir. Tahta bıçakların hazırlık süreci ve kendine has doğası gereği yaratıcı tasarımların ortaya konmasını kısıtlayan bir yapısı vardır. Ayrıca tedarik süreleri uzundur ve ufak tasarım değişiklikleri yapılamaz ve bu tarz tasarımsal değişiklikler için tekrar bıçak sipariş etmek gerekmektedir. Ayrıca işi biten bıçakları tekrar kullanmak üzere arşivlemek için çok büyük sistemlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Daha önceki yıllarda belirli markaların şimdiye göre daha az çeşit ürün ile hizmet ettiği alanlarda artık çok fazla oyuncu bulunmakta ve her marka günden güne kendi ürün çeşitliliğini arttırma çabası içindedir. Böylece genel karton ambalaj pazarı büyümekte fakat pazardaki pasta dilimleri küçülmektedir. Markaların ambalaj tasarımları daha kısa ömürlü hale gelmekte ve dönemsel tasarım değişiklikleri daha sık yapılmaktadır.

Karton ambalaj sektörüne yönelik olarak geliştirilen ve lazerli kesim ve pilyaj süreçlerini dijital olarak gerçekleştiren Highcon, tahta bıçakların sahip olduğu yapısal dezavantajları taşımaz. Highcon Euclid makinesi, 740 x 1.050 mm kesim alanına sahiptir. Makinede 300 – 600 mikron arasında her tip malzeme kesilebilir. Karton ambalaj sektörünün olmazsa olmazı pilyaj işlemi için kesim öncesinde bir kalıp hazırlanır. Makine içerisinde hazırlanan bu kalıp, bir silindir çevresine sarılan film malzeme üzerine UV bazlı inkjet yardımı ile oluşturulur. Toplam hazırlık süresi yaklaşık 15 dakikadır. Pilyaj kalıbı hazırlandıktan sonra baskısı yapılmış tabakalar makineye beslenir ve sırasıyla önce pilyaj sonra lazer kesim süreçlerinden geçer. Böylece tahta bıçak vb. dış tedarik sebebiyle yaşanacak gecikmeler tamamıyla ortadan kaldırılır. Ayrıca makine, tahta bıçak ile kesilmesi mümkün olmayan hassasiyette ve incelikte kesim yapabilir. Yine konvansiyonel kesim sistemlerinde mümkün olmayan kişiselleştirilmiş baskılar üzerine kişiselleştirilmiş kesim işlemi Highcon makineler ile kolaylıkla yapılabilmektedir.

Highcon’un Drupa 2016 sonrasında görücüye çıkarttığı Highcon PULSE, dijital kırım ve kesim makinesi B2 ebadında, 29 inç’ lik formatı, 320 x 457 mm ile 530 x 750 mm uygulama alanına sahip olup, saatte 2000 tabakaya kadar sonlandırma imkânı sunmaktadır. Highcon Axis Web-to- Pack özelliği sayesinde bobin baskıları sonlandırıp, entegre edilmiş dijital sıyırma ile bitmiş işlerin çıkmasını sağlamaktadır. İleri düzey pozalama ile değişken verili işlerin de kolaylıkla tamamlanmasını gerçekleştirir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın