Baskıya değer katmak için ne katkıda bulunur?

Burhan KUTURMAN / Aras Grup Ürün ve Satış Müdürü

Bir baskı şirketiyseniz, tasarım hizmetleri sunmak veya çok kanallı pazarlama çözümlerine çeşitlilik dahil olmak üzere bir baskı işine değer katmak için her zamanki çözümleri muhtemelen duymuşsunuzdur. Muhtemelen, bazılarını bile kullanıyorsunuz, peki baskının kendisine ekstra bir şeyler eklemek, değer eklemek sadece işletmeyi bir bütün olarak ifade ediyor mu yoksa her bir baskının değerini artırmak için bir şeyler yapılabilir mi?

Sunumun temellerinden başlayabilirsiniz, müşteriler nihai seçimlerini yapmadan önce onlara aslında sizlerin neler verebileceğini gösterin. Birisi tek bir baskı alırsa, elinizdeki başka ürünler için bir satış teklifi sunma imkanınız var mı?

Tek bir baskıya potansiyel olarak değer katabilecek başka bir şey süslemedir. Her bir baskının elle bitirilmesi gerektiğinden daha fazla zaman gerektirse de müşterilerinizi satın almaya ikna etmek için pastanın üzerine krema olabilir. Benzer seçenekleri, orijinal resimlerin inkjet reprodüksiyonları üzerine net dokulu ortamlar kullanmak, fırça darbelerinin dokusunu baskıya döndürmek, belirli bölgelere altın varak veya floresan renk bölümleri ekleyerek baskıyı orijinalden düzenlemeye kadar çeşitlilik gösterir. Bu işlemler, mütevazı boya fırçasından, serigrafi ve kanvas veya kağıt baskılar dahil olmak üzere geleneksel baskı teknikleri yelpazesine kadar çeşitli teknikler kullanılarak uygulanabilir. Bunlar sanatçılar arasında bu baskıların nasıl satılması gerektiği hakkında bir tartışma. Orijinal olarak mı yoksa elle süslenmiş giclée baskısı olarak mı satılmalı? Genel fikir birliği, orijinal eserin ne olduğuna bağlı olarak görünüyor. Bilgisayarda oluşturulmuşsa, süslemeli bir baskı orijinal olarak üretilebilir ve ardından baskı versiyonu herhangi bir süslemesiz satılabilir. Baskı dosyası bir fotoğraftan veya bir sanat eserinin fotoğrafından kaynaklanıyorsa, baskılar genellikle elle süslenmiş giclée baskıları olarak listelenir. Gerçek şu ki, bu tamamen baskıları satan sanatçıya bağlı. Onları üreten kişi olarak, farkında olmak, ancak sunduğunuz süreçleri genişletme kararını etkilememesi gereken bir şeydir.

Baskılara değer katma konusundaki düşünceleriniz neler, bu şu anda sunduğunuz bir hizmet mi, yoksa sadece bir efsane mi? Artan gelir fırsatlarından faydalanabilmek için, kendinize farklı hizmetler sunan bir şirketle ortaklık kurmayı düşündünüz mü?

Web to print, baskı, 3D Print, kesim, gravür, nakış, tasarım, lojistik… Dijital teknolojilerin geniş anlamda entegrasyonu yeni bakış açıları açıyor. Bu teknolojiler, sektörün dengesini ölümcül fiyat rekabetinden yaratıcı sanatçıları ve markaları baştan çıkaran eksiksiz bir teklifin katma değerine kaydırıyor. Temsilcilerde bir değişikliğe kadar, bir satın alma ve yakalanma fırsatı: Satın alma ekibinden pazarlama departmanına.

Grafik sektöründe “dijital teknolojilerin” yelpazesi neleri kapsıyor? Mürekkep püskürtmeli baskı, süblime… baskı teknikleri, kesme, kazıma… kısacası, bir ham maddeyi bir ürüne dönüştüren üretim. Ancak, hepsi bu değil; dijital teknolojiler ayrıca, baskı öncesi, baskı sonrası yanı sıra tasarım, kampanyalar, lojistik ve web-to-print gibi yeni entegre hizmetleri de içeriyor ve bu da “kişiselleştirme” tekliflerinin geliştirilmesine katkıda bulunuyor.

Ultra kişiselleştirme veya kitlesel kişiselleştirme hakkında konuşurken, anahtar aslında veridir. Çevrim içi olarak duvar kağıdını kişiselleştirirken veya global bir pazarlama kampanyası başlatırken, veriler müşteriden üretim sisteminin kalbine, en sonunda müşteriye geri döner ve onlara bilgi verir. Ve bu yeni modelin tüm değeri, verilerin yönetiminde yatmaktadır: Müşterilerin özel beklentileriyle doğrudan bağlantılı olan yeni hizmetlerin geliştirilmesi, ilişkili mevcut bir üretim sisteminin dikkate alınması, yorumlanması ve taleplerin sisteme uyarlanması ile olur.

Yazar: admin

Bir cevap yazın