Mustafa Salur (Esko Türkiye ve BDT Genel Müdürü); “XPS Crystal sektörün tüm sıkıntılarını aşan bir çözüm oldu”

Esko Türkiye ve BDT Genel Müdürü Mustafa Salur roadshow ve firmasının esnek ambalaj çözümleriyle ilgili sorularımızı yanıtladı.

Etkinlik hakkında izlenimlerinizi alabilir miyiz?

Bobst’un önderliğindeki bugünkü etkinlik sektör için bulunmaz bir nimet.

Burada Bobst ve REVO kapsamında sektörde lider olmuş birçok firmayı görebilirsiniz. Toplam katılımcı sayısına baktığınızda evet fena bir katılımcı yoktu ama gönül isterdi ki bu salon dolsun taşsın çünkü alanında önder olan, bilgiye doğrudan ulaşabileceğiniz, sorularınıza yanıt bulabileceğiniz, teknolojiye ilk elden ulaşabileceğiniz kişiler buradaydı. Artı bir arada olmanın verdiği sinerji de var.

Burada hiç aklınıza gelmeyecek çok farklı şeyleri de öğrenebilirsiniz. Maalesef bizim birçok firmamız içine çok kapanık. İki adamının ya da firma sahibi olarak kendisinin gelmesini işten zarar olarak görüyor. Bu çok yanlış. O iki kişinin sektörle buluşması sektörden paydaşlarıyla yaptıkları görüşmelerle firmaya katacaklarını göz önünde bulundurmak lazım.

Biz çok daha yüksek katılımcı bekliyorduk ve beklemekte de haklıyız çünkü alanında iyi 7-8 farklı firma burada. Bugünün çözümü olmayabilir ama en azından sektör nereye gidiyor, nerede daralma, nerede gelişme var, nerede daha fazla iyileştirme yapılabilir, firmaya katma değer nerede katılabilir, gelecek nerede bunları ancak bu tür ortamlarda bir araya gelerek cevap bulabiliriz. Her şeyden öte sektörün iç içe olması kadar önemli bir şey yok.

Portföyünüzde son durum nedir?

Etiket ve esnek ambalaj sektörüne geniş yelpazede çözüm sağlayabiliyoruz. Dünyada flekso klişe pozlandıran ilk çözüme sahip olan Esko’dur. O günden bugüne pazarın yaklaşık %70’ini elinde tutuyor. En inovatif çözümleri ve pazardaki en esnek, herhangi bir teknolojiye bağımlı kalmadan sunulan çözümleri elinde tutuyor. Dar enli makinelerden en geniş ebatlı makinelere kadar geniş yelpazede değişik hızlarda çözümlerimiz var.

Esko donanımı ve yazılımıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlıyor

Flekso CtP dışında konvansiyonel UV lambalı pozlandırma teknolojilerinin alternatifi olan, 2 seneyi aşkın süre öncesinde geliştirdiğimiz hem sırt pozunu hem ana pozunu senkronize olarak veren UV LED teknolojisi XPS sektörün bu anlamdaki tüm sıkıntılarını aşan bir çözüm oldu. Çok yüksek rağbet gören kalite noktasında hakikaten beklentileri aşan bir çözüm olarak sahada yerini buldu. Türkiye’de de kurulumu oldu. Memnuniyet derecesi yüksek müşterimiz de var.

Bu işin donanım kısmı. Aynı zamanda gerek etiket gerekse esnek ambalaj firmalarının faydalanabileceği Digital Flexo Suite adlı yazılımımız var. Bu yazılım sayesinde biz klişelerin montajını minimum fireyle yapabiliyoruz. Klişeleri basamaklı kesime uygun hazırlayabiliyoruz.

Veriler kesim makinesine gönderildiğinde kesim makinesi bu klişeleri minimum fireyle kesebiliyor. Bu eğer bir merdiven kesimse o şekilde yapabiliyor. Bu sayede makineden klişeleri sökerken yırtılma riskini ortadan kaldırıyoruz. Makinelerin baskı kapasitelerini çok ciddi oranda arttırabiliyoruz.

Bu tamamen klişe ortamında hazırlanan iş yönetimi. İşin klişe hazırlığı öncesinde, baskı öncesi aşamasında geniş yelpazede yazılım çözümlerimiz var. İşin tasarım kısmından işin ripleme aşamasına kadar çözümlerimiz var.

Yazar: admin

Bir cevap yazın