Koenig & Bauer’den dijital dönüşümün yararları etkinliği

  • Almanya, Radebeul’de düzenlenen ve beş kıtadan 1100’ü aşkın ticari ve ambalaj matbaacısının katıldığı open house etkinliğinde Koenig & Bauer dijital dönüşümü ve bağlantılı servisleri anlattı. Yenilik ve yaratıcılık uzmanı Gerriet Danz’ın konuk konuşmacı olduğu etkinlikte dijital dönüşüme dayalı yeni müşteri odaklı teklifler ve makinelerdeki olası sorunların ortaya çıkmadan belirlenmesi üzerinde duruldu.
  • İlk kez, Koenig & Bauer Duran’dan bir Omega Allpro 110 katlama yapıştırma makinası canlı ambalaj üretimi iş akışına dahil edildi.

(Radebeul, Almanya) Tüm dünyadan matbaacılar için dijital inovasyon: 16 ve 21 Mayıs arasında, Koenig & Bauer’in Radebeul tesisinde dört open house etkinliğinde davetlilere dijital dönüşüm ve bir dizi veri odaklı teklif sunuldu.

İlk iki gün özellikle ticari matbaaların ihtiyaç ve isteklerine, sonraki günler ambalaj sektöründeki meslektaşlara ayrılmıştı.

Kırk ülkeden 1100’den fazla baskı uzmanı dört günlük etkinlik davetini kabul etti. Davetliler dijitalleşme yoluyla üretim süreçlerini düzene koyma ve optimize etme olanakları hakkında kapsamlı bilgi almakla kalmadılar, aynı zamanda kendi işleri için Koenig & Bauer ve yeni veri odaklı hizmetleri ile yakın bir ilişkiyle elde edilecek faydalara dair yepyeni bir deneyim sahibi oldular.

İstikrarlı ortaklıklar güven yaratır

Koenig & Bauer Sheetfed’in CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Ralf Sammeck ve Koenig & Bauer Pazarlama ve Müşteri İlişkileri Yönetimi Başkanı Thomas Göcke, ziyaretçileri karşıladı ve şirketin yeni imaj kampanyasını sundu. Kampanya, “Dünyanızı basıyoruz – We print your world” sloganı altında, baskı ürünlerinin sınırsız çeşitliliğini iletmeyi amaçlıyor: Koenig & Bauer, çok çeşitli mürekkeplerle baskı altı malzemelerini, baskı altı malzemeleriyle teknolojileri ve teknolojilerle insanları bir araya getiriyor. Bunu yaparken, dünyanın en eski matbaa üreticisi aynı zamanda – tüm dünyada matbaaların bireysel hedeflerine ulaşmasını sağlayan tek bir çözüm kaynağı olarak – sektördeki en geniş ürün portföyünü sunuyor.

Ralf Sammeck, ciro artışı ve artan bir sipariş defteri ile şirketin güçlü ekonomik rakamlarını özel olarak vurguluyor. Bu, kullanıcılara anahtar üretim araçları konusunda karar verirken ekstra güven veriyor. Koenig & Bauer, bir dizi ortaklık ve devralma sayesinde portföyünü özgün temel yetkinliklerinin çok ötesine genişletti. Son satın almalar Iberica ve Duran, Durst ile ortak girişim ve Optimus ve Esko ile iş birliği anlaşmaları, bu başarılı stratejinin altını çiziyor. Uçtan uca çözümlerle, Koenig & Bauer kalite maksimizasyonunu, artan üretkenliği ve şeffaflığı destekliyor. Ralf Sammeck “Kapsamlı hedefimiz kullanıcılarımızı kârlı ve başarılı hale getirmektir” diyor.

Hem ticari hem de ambalaj segmentlerinden önde gelen matbaalar, Koenig & Bauer’in teknolojisini tercih ediyor. Bu sadece yüksek hızlı Rapida tabaka ofset baskı makineleri için değil, aynı zamanda şekilli kesim işleminde devrim yaratan rotatif kutu kesim makinesi Rapida RDC 106, Ipress 106 K PRO gibi düz yataklı şekilli kesim makinelerini ve Omega Allpro 110 katlama yapıştırma makinesini de kapsıyor.

Birçok Koenig & Bauer çözümü ödüllü: Rapida LiveApps, örneğin 2018’de bir Intertech Teknoloji Ödülü aldı. Bu yıl, iF Tasarım Ödülü’nün jürisi, tasarım dilini ve Varijet 106’nın şık görünümünü övdü. Ve Koenig & Bauer ayrıca endüstri ve mühendislikte marka mükemmelliği için bir Alman Marka Ödülü aldı.

Yeni ürün ve hizmetlerin geliştirilmesinde yaklaşımlar

İnovasyon ve yaratıcılık uzmanı Gerriet Danz’ın esin veren açılış konuşması, ütopik vizyonların ve bilim kurgunun gerçeğe ve dolayısıyla yeni gelire nasıl çevrilebileceğini açıkladı. Danz, tarihsel pratikten örnekler alarak, direnişin nasıl başarıya dönüşebileceğini gösterdi.

Onun temel ilkelerinden biri: sadece yeni perspektifler benimsemeye hazır olanlar geleceği şekillendirecektir. 3D yazıcıların baskıya eklediği yeni boyut, kozmetik ürünleri üreticileri haline gelen eski film üreticileri veya Dubai’deki polis tarafından test edilen uçan motosiklet gibi kombine çözümleri düşünün.

Doğru soruları soranlar gelecek için cevaplar alacak. Bu Gerriet Danz’ın itirazı: Basım endüstrisine yeni bir ivme kazandırmak için yaratıcılık tekniklerinden ve doğru sorulardan yararlanın.

Yeni bir müşteri deneyimi için veri odaklı hizmetler

Son yıllarda Koenig & Bauer, yaratıcı düşünme ve dijital verilerin yeni müşteri deneyimlerine ve yenilikçi hizmetlere nasıl dönüşebileceğine dair en iyi örneklerden birini sağladı. Şirket, iş süreçlerinin dijitalleştirilmesi için sektörler arası bir öncü olarak geniş bir üne kavuştu. Çoğu ürünle ilgili müşteri hizmetleri için başlangıç noktası, baskı makinesi işletim verileri ve ilişkili günlük dosyalarında bulunan bilgi zenginliği. Aşağıdaki çözümler Koenig & Bauer tarafından sunuluyor:

PressCall uzaktan bakım ile bağlantılı olarak iletişimi geliştiriyor. Konsoldaki bir düğmeye basıldığında, gerekli tüm bilgiler doğrudan telefon hattı ile teknisyene gönderiliyor. İletişim optimize edilmiş ve dil engelleri nedeniyle gecikme yok. CRM sisteminde bir müşteri kartı otomatik olarak oluşturuluyor. Çözüm bulma, daha hızlı ve daha verimli hale geliyor, kesinti süresini azaltıyor ve buna göre kullanılabilirliği artırıyor.

Visual PressSupport, uzaktan bakım sırasında iletişimi basitleştiren ve müşteri ve hizmet departmanı arasındaki iş birliğini yeni bir seviyeye yükselten başka bir araç. Fotoğraflar, video klipler, bir mobil cihaz üzerinden ses ve yorum fonksiyonları baskı makinesinde mevcut durumun daha kesin bir izahını sağlıyor. Aynı zamanda, Visual PressSupport, süreçle ilgili veya mekanik sorunlar durumunda yardım içerecek şekilde uzaktan bakım işlevselliğini genişletiyor. Her şey CRM platformu Salesforce’un servis modülünde belgelenmiş ve tam bilgi, ilgili tüm kişiler ve bölümler için hemen kullanılabiliyor. Visual PressSupport uzaktan bakımdan bağımsız olarak da kullanılabiliyor.

Bir bakışta performans ve denetim verileri

Uzaktan bakım sözleşmesi olan kullanıcılar aylık Performans Raporu alıyorlar. Bu rapor, yüklü makinelerin temel performans göstergelerini yapılandırılmış grafik formda görselleştiriyor ve bir bakışta tüm ilgili üretim verilerine genel bir bakış sağlıyor. Buna ek olarak, performans verileri hem dahili hem de harici olarak karşılaştırılabilir bir şekilde kullanılan diğer baskı makineleriyle – elbette hepsi anonim olarak – karşılaştırılabiliyor. Bu, optimizasyon potansiyeli ortaya çıkarmaya yardımcı oluyor, planlanmamış kesintileri azaltıyor ve ilgili bakım çalışmalarının önceden planlanmasını sağlıyor. Performans ve kullanılabilirlik geliştirildi.

Bir Baskı Makinesi Denetim Raporu, benzer şekilde yapılandırılmış bir özetle bir baskı makinesi denetim sonuçlarını sunuyor. Kullanıcı, teknik iyileştirme potansiyeli hakkında bilgilendiriliyor ve beklenen süre de dahil olmak üzere önerilen bakım çalışmalarının nedenlerini bir bakışta görebiliyor. Gerekli önlemler, baskı makinesinin kullanılabilirliği üzerindeki olası etki ve bireysel yedek parçaların değiştirilmesinin aciliyeti doğrultusunda da öncelikli.

Iot tabanlı hizmet süreci

Merkezi bir temas noktası sağlamak için, Koenig & Bauer bir Müşteri Topluluğu (Customer Community) kurdu. Bu portal, kullanıcıların tüm dijital hizmet tekliflerini buldukları bir yer: yeni biletler oluşturabilir, mevcut biletleri ve performans raporlarını görüntüleyebilir ve diğer birçok veri odaklı hizmetten yararlanabilirler. Bu şekilde, kullanıcılar ve üreticiler her zaman aynı verilere erişebilir ve iş birliği kararlarını aynı bilgi durumuna dayandırabilirler. Müşteri Topluluğu ile Koenig & Bauer, tüm dijital hizmetleri bir şemsiye altında bir araya getirdi.

Thomas Göcke, tahmini bakımın gerçeğe dönüştüğünü gösterdi. Yapay zekâ yöntemleri, üretimi gerçekten etkilemeden önce veya en kötüsü planlanmamış duruş süreleriyle sonuçlanmadan önce rahatsızlıkların öngörülmesini sağlıyor. Bir baskı makinesinin verileri, yedek bataryanın beklenen zayıflamasını gösteriyorsa, örneğin, müdahale ve değiştirme iyi bir zamanda koordine edilebilir. Bu, kullanıcıyı sinir bozucu bir veri kaybına karşı korur ve saklanan basın ayarlarına tekrar girmek için zaman harcamak gerekmez.

Göcke, “Zorluk, büyük miktarda veri elde etmek ve bu verileri yüksek performans ve hassasiyetle değerlendirmektir” diyor ve ekliyor: “Bu amaçla, Empolis Industrial Analytics, normal davranışa ilişkin verilerin genel veri akışlarından filtrelenebileceği örneğin yapay cehalet gibi yapay zekâ madenciliği ve makine öğrenme yöntemlerini yönetiyor.”

Koenig & Bauer şu anda IoT tabanlı bir hizmet süreci geliştiriyor: bir Rapida baskı makinesinden elde edilen verilere dayanarak, ortaya çıkan hatalar ve düzensizlikler, operatör tarafından bir sorun fark edilmeden önce nedenini belirlemek için otomatik olarak tespit ediliyor ve analiz ediliyor. Servis yöneticisi, ilgili baskı makinesindeki durumun tam bir genel görünümünü alıyor ve bir uzaktan bakım oturumu ve muhtemelen bir servis ziyareti için düzenlemeler yapabiliyor. Tesis bünyesindeki teknisyen, planlanan ziyaret çerçevesinde arızayı giderebilir ve ani bir üretim kesintisi riski önlenir. Gerekli herhangi bir kesinti önceden planlanmış olabilir. Kullanıcıya daha güvenilir üretim ve geliştirilmiş performans sunuyor. ServiceApp sayesinde, teknisyenin baskı makinesinin tam hizmet geçmişine erişimi var ve hatta bir mobil cihazdan doğrudan ona hizmet raporu gönderebilirsiniz.

“Koenig & Bauer 4.0 – Ambalaj Baskısı ve Bağlantılı Hizmetler”

Koenig & Bauer, 20 – 21 Mayıs’ta “Koenig & Bauer 4.0 – Ambalaj Baskısı ve Bağlantılı Hizmetler” sloganı altında, ambalaj baskısında dijital dönüşüm ve veriye dayalı hizmetlerin potansiyeline ışık tutan bir open house etkinliği için dünya çapında baskı profesyonellerini ağırladı.

Koenig & Bauer geçen yıl da aynı isimle bir etkinlik düzenlemişti. Bu yıl ilk defa, MIS’deki işlerin oluşturulmasından baskı ve şekilli kesime ve kutu katlamaya kadar ambalaj üretimi için tüm üretim zinciri canlı olarak sunuldu. Koenig & Bauer böylece kendisini bu büyüyen pazarın tüm ihtiyaçları için tek noktadan tedarik sağlayan bir iş ortağı olarak konumlandırdı.

Panel tartışmasına katılan, Stefan Segger (Koenig & Bauer Digital & Webfed), Dr. Peter Lechner (Koenig & Bauer Flexotecnica), Frangı Freixes (Koenig & Bauer Iberica), Markus Müller (Koenig & Bauer Coding) ve Pınar Küçükaras (Koenig & Bauer Duran) ambalaj baskısı konusundaki mevcut teknoloji çözümleri hakkında önemli bilgiler verdiler.

Dahili lak üniteli 6 renk bir Rapida 105 PRO’da kalıp değişimi, mürekkep besleme ve otomatik pozalamanın ardından bir AutoRun prosesinde tamamen bağımsız olarak birkaç iş basıldı. Başka bir deyişle her bir iş, iş değiştirmeler dahil, otomatik olarak basıldı ve tamamlandı, bu esnada operatör sadece iş listesinde seçim yapmakla yetindi.

Koenig & Bauer Sheetfed Baskı Teknolojisi Müdürü Dirk Winkler, otonom süreç tarafından boşaltılan zamanı, temel kalite kontrol kavramını açıklamak ve Rapida LiveApp’leri sunmak için kullandı. Tüm baskı fonksiyonlarına tam erişim sağlayan bir mobil konsol ErgoTronicApp, sayesinde operatör, bir mobil cihazda baskı makinasıyla ilgili iş verilerini, üretim zamanlarını, makina durum mesajlarını ve bakım hatırlatıcılarını, örneğin yapılacak işleri açıklayan yardım metinlerini arayabilir. ProductionApp ile depo oda stoklarını yönetmek ve sarf malzemesi gruplarını izlemek mümkün.

Yüksek hacimli baskıda, 18 bin tabaka / saat hızında, AutoRun, DriveTronic SPC, SFC, SRW ve VariDry kurutucu sistemleriyle donatılmış yepyeni bir Rapida 145’te üretim yapıldı. Otonom bir proseste ve kesintisiz istif değişiklikleriyle, maksimum hızda üç tipik ancak çok farklı gıda ve gıda dışı ambalaj işi üretildi ve düşük migrasyon mürekkepler kullanıldı.

Demo yapılan diğer makinalar arasında Esko Equinox iş akışıyla Genişletilmiş Gamut Baskı yapılan yedi renk bir Rapida 106; opak beyaz, LED UV mürekkepler, UV lak ve ikinci lak kulesinde mikro kabartma efekti uygulaması, ikinci bir UV tutkalla soğuk yaldız uygulaması ve yüksek parlaklıkta UV lak uygulaması gösterilen altı renk bir Rapida 106 da vardı.

Yazar: admin

Bir cevap yazın