Heidelberg Ambalaj Günü’ne Türkiye’den yoğun ilgi

15-16 Mayıs, 2019 tarihlerinde Heidelberg’in Almanya-Wiesloch’da bulunan fabrika demo merkezlerinde gerçekleştirilen Ambalaj Günü etkinliğine Türkiye’den yaklaşık 30 kişi katıldı.

Dünyanın birçok ülkesinden 350 katılımcının hazır bulunduğu etkinlikte, ofset baskıda yenilikçi uygulamalar, Primefire 106+L inkjet dijital baskı sistemi ile ambalaj baskısı, baskı sonrasında Heidelberg ve MK iş ortaklığının ürünü olan Easymatrix, Promatrix ve Powermatrix şekilli kutu kesim, sıcak yaldız, DianaEye kalite kontrol ve Diana kutu katlama yapıştırma makineleri ile son teknoloji ürünü Smart BI yazılımları sergilendi.

Baskı tirajları düşüyor, çeşitlendirilmiş işlerin sayısı artıyor, ham madde fiyatları yükseliyor ve marjlar baskı altında kalmaya devam ediyor. Bunların karşısında Heidelberg, müşterilerine standart işlemler ve büyük ölçüde otomatikleştirilmiş iş akışlarıyla geniş bir ürün portföyü sunuyor. Dijital Teknolojiden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Stephan Plenz, açılış konuşmasında “Akıllı Baskı Matbaa teknolojisini sürekli olarak geliştiriyoruz ve dijital dönüşüm konusunda müşterilerimize destek veriyoruz. Bu yolculukta, müşterilerimize iş modellerini nasıl daha kârlı hale getirebilecekleri hakkında farklı fikirler vermek istiyoruz” şeklinde görüşlerini ifade ediyor.

Heidelberg Türkiye Genel Müdürü Selkut Engin etkinlik hakkında, “Çok verimli, başarılı ve müşterilerimize görmek istediklerinin fazlasını anlatabildiğimiz ve gösterebildiğimiz bir etkinlik oldu” diyor ve şöyle devam ediyor: “Ülkemizde yükselen karton ambalaj üretimi doğrultusunda bu etkinliklerimiz, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yılda iki kez olarak devam edecek. Sektörümüzde yatırım düşünen herkesi, kararlarını şekillendirmek için etkinliklerimize bekliyoruz. Heidelberg Ambalaj Gününde ülkemizden gelen katılımcıların ilgisini çeken ürünlerimizin başında kutu katlama ve yapıştırma ürünlerimiz geldi. Diana X ve Smart serisi modellerimizde bulunan körler alfabesi – braille modülü, endüstrideki en başarılı uygulama, üretim kalitesi ve esnekliğine sahiptir. Ayrıca Promatrix ve Powermatrix 106 CSB (Kesim-Ayıklama-Ayırma) şekilli kesim makinelerimizde bulunan MasterSet optik Register sistemi, Heidelberg’in Ar-Ge’sini bizzat gerçekleştirdiği bir teknolojidir ve ofset baskı makinelerimizdeki Register hassasiyetini rakiplerinden daha uygun maliyetler ile sağlamaktadır.”

Etkinliğin ana gündem maddelerinden olan, “Akıllı Ambalaj Üretimi”, komple bir çözüm ile verimlilik ve kârlılığın nasıl önemli ölçüde arttırılabileceğini gösterdi. Prinect Production Manager yazılımı ile Speedmaster XL 106-6+Lak ve lojistik sistemli ofset baskı makinesi, yeni Powermatrix 106 CSB şekilli kutu kesim makinesi ve Diana X 115 kutu katlama ve yapıştırma makinesi maksimum üretim hızlarında üretim gerçekleştirdi. Powermatrix 106 CSB, MK Masterwork’ün yeni yüksek performanslı şekilli kesim makinesidir. Saatte 8.000 tabaka üretim hızı ile yükseltilmiş istif besleme/çıkış sistemi ve standart donanım olarak MasterSet optik tabaka Register sistemi gibi ambalaj matbaacılarının aradığı birçok özelliğe sahiptir. Üretim ortamındaki 7/24 performansı, yeni Powermatrix 106 CSB’yi verimli bir şekilli kesim makinesi arayan endüstriyel ambalaj matbaacıları için ekonomik bir seçenek haline getirmektedir.

Spot renkler oluşturmak için Multicolor (CMYK + turuncu, yeşil ve viyolet) kullanarak, 950’den fazla Pantone tonunun hassas renk üretimi konusu hem Speedmaster XL 75 Anicolor hem de büyük ebat Speedmaster XL 162’de gösterildi. Multicolor teknolojisi ile birbirinden bağımsız işler arasında yıkama ve hazırlık sürelerini büyük ölçüde azaltılmaktadır, bu da daha yüksek verimlilik anlamına gelir. Sık sık yapılan renk değişimleri ve lojistik ek yükler nedeniyle, çok sayıda spot renk içeren kısa çalışmalar, ambalaj matbaacılarına çok fazla zaman kaybettiriyor ve yatırım getirilerini düşürüyor.

Primefire 106+L, endüstriyel inkjet dijital baskı makinesinde, “İstediğiniz şekilde ambalajlar” konu başlığı altında kişiselleştirme olanakları gösterildi. Bu, aynı alt tabakalar ve mevcut baskı sonrası sistemlerdeki işlemlerle müşterilerin en son dijital teknolojinin geleneksel ofset baskı yöntemleriyle nasıl sorunsuz bir şekilde bütünleştirilebileceğini keşfetmelerini sağladı. Primefire 106+L’ın ofset baskı ile mukayese edildiğinde renk tutarlılıkları ve baskı kalitesi büyük beğeni topladı.

“Tek Geçiş, Sonsuz Olasılıklar” konu başlığı, işlerini farklılaştırma yolu ile daha fazla kârlılık elde etmek ile ilgilenenler arasında popülerdi. Çift lak üniteli Speedmaster XL 106-8 renkli baskı makinesi ve FoilStar soğuk folyo/yaldız modülü, satış noktalarında dikkatleri çeken en etkileyici baskı efektlerini üretti. Marka sahipleri, satış noktalarında göz alıcı etkileri bu şekilde gerçekleştiriyor.

Uygun maliyetli ve yüksek teknolojili karton ambalaj üretim hattı

Geçtiğimiz ay, Slovakya’nın Nove Mesto kentindeki MK Masterwork fabrikasında düzenlenen müşteri etkinliğindeki lansmanı takiben, yeni Diana Go kutu katlama ve yapıştırma makinesi, Wiesloch-Walldorf’daki 57 numaralı demo merkezinde kuruldu. Speedmaster CX 102-6+L ve Easymatrix 106 CS şekilli kesim makinesi ile birlikte Diana Go, entegre ve uygun maliyetli bir karton ambalaj hattında son işlem adımını temsil etti. İlk olarak Jagenberg markası ile tüm endüstride bilinen, daha sonra Heidelberg tarafından devir alınan ve en son MK-Masterwork iş birliği ile Avrupa’da üretimine devam edilen Diana ailesinin birçok işlevini içeren Diana Go, ticari ve ambalaj matbaacıları için cazip fiyatı ile, minimum alan yer ihtiyacı ile güçlü bir kutu katlama ve yapıştırma makinesi. Üç nokta yapıştırma özelliği ile sunum klasörlerinden, özel karton zarflar ve dip kilitli kartonlara kadar birçok uygulama Diana Go sayesinde en uygun yatırım maliyeti ve Avrupa üretimi kalitesi ile sunuluyor.

Yazar: admin

Bir cevap yazın