Aras Grup baskı sonrası çözümleri: SBL kesim ve katlama yapıştırma makineleri

Burhan KUTURMAN / Aras Grup Ürün Müdürü

1968 yılında manuel kesim makinesi üretimiyle başlayan, üç fabrikası olan SBL firması otomatik kesim, yaldız baskı ve katlama yapıştırma makineleri üretiyor. Dünya çapında kullanılan 4000’e yakın makinesi, 350 çalışanı, yaklaşık 70 milyon dolar cirosu var. Türkiye’de son üç dört yıl içinde 60 kadar makinesi Aras Grup tarafından kuruldu. Aras Grup ile SBL iş birliği 2008 yılında başladı. Almanya’da 2005 – 2014 arasında SBL ile iş birliği içinde üretilen 700 makine satışını gerçekleştirdi.

Şekille kesim makinelerinde SBL 605 x 815 mm’den 950 x 1300 mm’ye kadar altı farklı ebatta otomatik şekilli kesim ve yaldız baskı makineleri üretiyor. Firma DQS firmasından ISO-9101:2015 sertifikasyonu aldı. Hassas CNC makinelerinde mekanik parçalarını ve bazı elektrik birimlerini de kendileri üretiyorlar. Tasarım patentleri de kendilerine ait. Ürettikleri makinelerin bir kimliği var ve makineyle ilgili tüm bilgiler veri tabanında saklanıyor. Distribütörlere ve kullanıcılara yönelik eğitimlere çok önem veriyorlar.

SBL Yaldızlı kesim makinelerinde bal peteği ısıtıcısının 40 farklı noktasına farklı ısı uygulaması imkanı ile enerji tasarrufu sağlıyor. Yaldız çekimi için iki şaft sistemi ile işin pozisyonuna göre yaldız çektirme yapılarak yaldız folyosunda firenin önüne geçiliyor.

Katlama ve yapıştırma makinelerinde SBL 90 x 550 mm’den 950 x 1300 mm’ye kadar on iki farklı ebatta 6 noktaya kadar soğuk veya sıcak tutkallı ve Braille alfabesi (görme engeli) uygulaması yapabilen otomatik katlama ve yapıştırma makineleri üretmektedir.

Üretilen makine parçalarının kalite ve dayanıklılıklarını hassas test cihazlarıyla test edilmekte. Kalite ve kalite kontrolü, kaliteli üretim, verimlilik en önem verdikleri konular. Tüm Ar-Ge, kalite kontrol, sertifikasyon, bu iki alana yoğunlaşmış durumda.

Yazar: admin

Bir cevap yazın