İnovasyonda Kotkamills’e büyük ödül

Muhtelif gıda ambalajlarına alternatifler geliştirilmesi konusunda çalışan NextGen Konsorsiyumu tarafından düzenlenen küresel inovasyon girişimi “NextGen Cup Challenge”, ödül kazanan firmaları açıkladı. Kotkamills, plastik içermeyen geri dönüşümlü yeni nesil bariyerli kartonları ile bu yarışmada ödüle layık görüldü.

Dünya çapında 480 ekibin katıldığı yarışmada Kotkamills’in devrim niteliğindeki ürünü Game Changer Cup (oyunun kuralını değiştiren bardak) sürdürülebilirlik konusundaki yaratıcılığı ile 12 ödülden birini aldı. Finlandiya’nın güneyindeki Kotkamills karton fabrikası, kuruluş amacına uygun olarak, toplumları ve ülkeleri plastik ambalaja daha az bağımlı kılacak olan alternatif gıda ve genel ambalaj çözümleri geliştirmesini destekliyor.

NextGen Konsorsiyumu, küresel boyutta alternatif gıda ambalajı tasarlanması, geliştirilmesi, ticarileştirilmesi konusunda faaliyet gösteriyor. NextGen Cup Challenge ise saf selülozdan üretilen, geri dönüştürülebilen, doğada çözülen, tek kullanımlık soğuk/sıcak içecek bardağı geliştirilmesi konusunda yenilikçi kurumları, start-up girişimcilerini, tedarikçileri ve sektör uzmanlarını harekete geçirmek için düzenlenen bir yarışma. Konsorsiyum ve yarışmanın kurucu ve sponsor ortakları arasında Starbucks, McDonald’s, WWF, Coca-Cola Company, KFC, Pizza Hut, Nestlé ve Wendy’s bulunuyor.

Kotkamills CEO’su Markku Hämäläinen; konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Bugün tüketiciler ve şirketler dünyayı daha az plastik bağımlısı yapmak için çözümler aramakta. Biz de tek kullanımlık kâğıt bardak için, plastik içermeyen, kolayca geri dönüştürülebilen ve biyolojik olarak parçalanabilen ham maddeyi yarattık ve bunu küresel markalarla birlikte pazara sunmaktan heyecan ve onur duyuyoruz. Bizimle aynı tutkuyu paylaşan iş ortaklarıyla birlikte oyunun kuralını değiştirmeye hazırız.”

Daha az plastik, daha temiz bir gelecek

Elli yıl önce plastik, ambalaj dünyasını değiştirecek mucize malzeme olarak tanıtılmıştı. Bugün, tüm avantajlarına rağmen, plastiğin gezegenimiz için nasıl bir tehdit teşkil ettiğini fark etmiş bulunuyoruz. Kotkamills, gelecek nesil için plastik içermeyen ambalaj malzemeleri sunmayı taahhüt ediyor.

Daha sürdürülebilir bir seçenek, ürünün tamamen ve kolayca geri dönüştürülebilir olmasıdır.  Sadece İngiltere’de tek kullanımlık bardakların %99,75 kadarı (ki bu da yılda 2,5 milyar adet bardak eder), çöp depolama alanlarında yığılıyor. Dünyada yıllık 500 milyar adet tek kullanımlık bardak üretiliyor. Bu bardakların büyük çoğunluğu PE kaplı olduğu için hem geri dönüşümü zor hem de doğada çözülmesi hemen hemen imkânsız.

“Tek kullanımlık plastik ürünler giderek yerini çevreci ürünlere bırakacaktır” diyen Hämäläinen, şöyle devam ediyor: “İnsanlar tam geri dönüşümlü seçenekleri kullanarak, dünyanın kirlenmesine sebep olmayı vicdani bir sorumluluk olarak hissediyorlar. Hükûmetler, şirketler ve tüketiciler dünyayı plastiğe daha az bağımlı kılmak için çabalıyorlar. Günümüzde kullanılan tek seferlik bardakları çöpe atmanın çözüm olmadığını kabul ederek, oyunun kuralını değiştirmeye başlayabilirsiniz.”

Kotkamills, Finlandiya’daki fabrikasında yılda 400 bin ton karton üretiyor. Fabrika, yukarıda bahsi geçen ISLA® gıda kartonları dışında, AEGLE® Pro ve AEGLE® White adında ilaç, kozmetik ve muhtelif gıda ambalajında yaygın şekilde kullanılan bristol kartonları da üretiyor. Yeni nesil AEGLE® bariyerli kartonlar da plastik içermeyen, yağ, sıvı, nem bariyerine haiz, kolaylıkla geri dönüştürülen genel ambalaja uygun ürünler.

Markku Hämäläinen, ekliyor. “Plastik içermeyen, su bazlı bariyere sahip bardağı elinde tutan tüketici, aynı anda sürdürülebilir ambalajın geleceğini de ellerinde tutmuş olacak. Geri dönüştürülebilir ve sürdürülebilir ambalaj talebi, bizim gibi saf selüloz bazlı üreticiler için büyük bir fırsattır. Tek başımıza bir gecede dünyayı değiştiremeyecek olsak bile, yeni nesil bardaklardan bir adet bile kullanarak fark yaratabiliriz.

Gelin, birlikte oyunu değiştirelim!”

Yazar: admin

Bir cevap yazın