Bobst en son ambalaj ve etiket yeniliklerini duyurdu

İtalya’nın Floransa kentinde 1-4 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen Bobst Etiket ve Ambalaj İnovasyon Günleri etkinliğinde 12 REVO ortağıyla birlikte Bobst, etiket ve ambalajın geleceğini şekillendirecek yenilikler açıkladı.

Emrah KORUGAN / Imeks Grup Satış Müdürü

BOBST, Mouvent UV inkjet etiket baskı makinesini ve 12 REVO ortağıyla birlikte, etiket ve ambalaj üretiminin geleceğini yeniden tanımlamaya yardımcı olacak önemli yenilikler açıkladı. Ülkemizden de küçük ve büyük ölçekli birçok etiket ve ambalaj üretim firmasının katılım gerçekleştirdiği, geçtiğimiz haftalarda (1-4 Nisan) Floransa’da gerçekleşen BOBST Etiket ve Ambalaj İnovasyon Günleri etkinliğine katılan çeşitli ülkelerin etiket ve ambalaj üreticileri, bu yenilikçi çözümleri ilk kez görme şansını yakaladılar. Etkinlik kısaca üç ana endüstri ihtiyacına hitap ediyordu: 1. Üretim süresinin kısaltılması, iyileştirilmesi (Hızlı teslimat) , 2. Renk tutarlılığının sürdürülebilir hale getirilmesi 3. Gıda ambalajı güvenliğinin anlık olarak izlenmesi.

BOBST, organizasyon esnasında gösteri merkezine kurduğu flekso baskı makinelerinde baskı sürecini değiştirecek olan iki yeni çözümü sergiledi.

Yeni Talep Üzerine Mürekkep (IoD) sistemi, mürekkep tepsilerini ve hazneli doktor bıçaklarını ortadan kaldırıyor. Çalışması için sadece baskı ünitesinde 30 gram mürekkep yeterli oluyor. Tam yıkama ve mürekkep değişimini yalnızca birkaç gram mürekkep ve atık sıvı ile birkaç dakika içinde gerçekleştiriyor. Bu, etiket ve ambalaj pazarında yeni bir kriter oluşturarak üreticiler özelinde maliyetlerin ve çevresel yüklerin azaltılmasını sağlıyor. Mürekkep ile operatör temasını tamamen keserken, üniteden temizlenirken de otomatik yıkama sistemi ile doğrudan atık giderine bağlanabiliyor.

Yeni DigiColor sistemi, iş değişikliğindeki Delta E değerlerinin kontrolünü ‘baskı esnasında’ gerçekleştiriyor. Yedi renkten oluşan genişletilmiş Renk Gamı (EcG) mürekkeplerinin her biri, doğru Delta E değeri eşleşmesi için sırayla karıştırılan koyu pigmentli ve açık pigmentli iki mürekkebe ayrılıyor. DigiColor’un Kapalı-Döngü renk kontrol sistemi, dünya çapında herhangi bir operatörle, herhangi bir hızda, herhangi bir baskı altı malzemesi üzerinde ‘dijital’ renk eşleştirme ve renk tutarlılığını sağlayabiliyor. Etiket ve ambalaj üreticileri ile marka sahipleri artık özellikle kurumsal kimliklerini korumak için bu yeni ‘dijital’ teknolojiye güvenebilecekler. Digicolor sayesinde aynı zamanda etiket ve ambalaj üreticilerimiz büyük zaman tasarrufu ve sürekliliği olan kaliteli baskılar yapabilmenin avantajlarından faydalanabilecekler.

BOBST ayrıca, her ambalajın tam olarak izlenebilmesini sağlayan bir çözümün dünya prömiyerini de bu organizasyon ile Etiket ve Ambalaj dünyasına ilk kez tanıttı. ESKO, AVT, Pantone ve X-Rite iş birliği ile bu yeni çözüm, orijinal dosyadan (iş örneğinden) basılan işe kadar sürekli iş doğrulama ve son basılan işten oluşturulan dijital verilerin nihai depolanmasına kadar ‘dijital’ izlenebilirliği üreticilerin kullanımına sunuyor. Bu sistem BOBST Digital Flexo teknolojisi ile WebCenter, ColorCert, SpectraLab ve PantoneLive çözümlerinin bir araya gelmesi ile oluşturulmuş bir sistem. Bu sistem, tam olarak dijitalleştirilmiş ve birbirine bağlı bir iş akışı sağlayarak; etiketlerin ve esnek ambalajların zamanında, doğru kalite kontrol ve uygun maliyetler ile üretiminin yapabilmesini sağlıyor.

Baskı izleme projesi BOBST Firenze’de REVO Akademisi adı verilen 12 REVO Üyesi ve çözüm ortağı tarafından anahtar teslimi sunulmak üzere, Genişletilmiş Renk Gamı (Expanded Color Gamut – EcG) çözümlerini birlikte test etmek ve eğitimini vermek üzere dünya çapındaki etiket ve ambalaj üreticilerinin taleplerine açık.

Aynı zamanda Bobst Group’un dijital baskı uzmanlık merkezi, yakın zamanda açıklanan Mouvent LB702-UV dijital baskı makinesini de tanıttı. Makinenin birden fazla iş ve çeşitli baskı altı malzemelerine 6 renk ve 1200 dpi çözünürlükle 100 m / dakika hızda canlı baskı gösterileri yapıldı. Mouvent LB702-UV dijital etiket baskı makinesi kaliteli baskı, hız ve rekabetçi yatırım maliyeti gibi bileşenleri bir arada sunarken sektörde dijital etiket ve ambalaj üretimi alanında yeni bir kriter oluşturuyor.

Etkinlik esnasında, BOBST; flekso ve Mouvent Digital baskı makinelerinde, farklı baskı altı malzemeleri ve farklı baskı teknolojileri ile aynı Delta E değerinin nasıl elde edebileceğini ve doğru renk tutarlılığının nasıl korunabileceğini göstererek büyük ilgi gördü. Markaların talepleri, etiket ve ambalaj üreticileri tarafından her zaman sadece tek bir teknoloji ve baskı tekniği ile karşılanamadığı için bu çok önemli ve ilgi çekici bir tanıtım oldu.

Son olarak, BOBST gıda ambalaj güvenliğini artırmak için marka sahiplerine ve ambalaj üreticilerine yeni fırsatlar sundu. BOBST; Flint, GEW ve UVFoodSafe Alliance markaları ile iş birliği içinde UV kurutma enerjisinin ve migrasyonun dijital olarak nasıl kontrol edildiğini de sunumları esnasında paylaştı. Bu kontrol sistemi, basılan her bir esnek ambalaj metresinin benzersiz bir güvenlik sistemi ile izlenebilirliğini sağlarken, yeni gıda güvenlik sertifikasyon sistemi ile UV baskılı gıda ambalaj üretimi için yepyeni bir çözüm oldu.

Yazar: admin

Bir cevap yazın