Bobst İstanbul A.Ş. Esnek Ambalaj Ürün Grubu Müdürü Murat İleri; “Üç yıldır en çok inline etiket makinesi satan firmayız”

İstanbul’da ESD iş birliğiyle düzenlenen ve Bobst’un yanı sıra REVO Digital inisiyatifi iş ortaklarının katıldıkları Bobst ve İş Ortakları Roadshow etkinliği esnasında Bobst İstanbul Esnek Ambalaj Ürün Grubu Müdürü Murat İleri sorularımızı yanıtladı.

Etkinliğin hedef grupları kimlerden oluşuyordu?

İki sene önce de yine bu tarz bir tanıtım programı yapmıştık. Esnek ambalajı daha geniş kapsamlı ele alan bir tanıtımdı. Bu yılki programda daha çok etikete ağırlık verdik. Buradaki hedef müşterilerimiz hem etiket imalatı yapan firmalar hem de esnek ambalajda olup da etiketi düşünen veya dar enli ambalaja geçmeyi planlayan firmalar. Hem etiket sektöründen hem de esnek ambalaj üreticilerinden misafirlerimiz var. Bunun yanında Bobst’un REVO projesine dahil olan Esko, Dupont, Apex, Phoseon, AVT, Phoseon gibi firmaların da tanıtımları var. Klişe üretimini kendi bünyesinde yapmak isteyen, klişe üretimi yapan firmalar da faydalanıyorlar. Aslında kendimiz planladık ama birlikte hareket etmede fayda olduğunu düşündük; bu ESD ile birlikte yaptığımız ilk tanıtım. Tahmin ediyorum bundan sonraki senelerde yapacağımız tanıtımlar daha organize olacak, daha geniş müşteri profiline hitap edecek.

Bobst ambalaj sektöründe çok geniş bir müşteri portföyüne hitap ediyor. Hepsini bir arada toplamak ve konsantrasyonu sağlamak zor oluyor. O yüzden tanıtımları belli alanlara bölerek yapıyoruz, çok daha profesyonel oluyor. İzleyiciler daha iyi konsantre olabiliyorlar. Bizim için de daha rahat oluyor.

“Artık mürekkep haznesi ve doctor blade kalkıyor. Labelexpo ve drupa fuarlarında bu çalışır halde görülecek”

Bu yıl projeler nasıl gidiyor?

Etiket konusunda projelerimiz var, proje çok ve biz 3 yıldır Bobst olarak en çok inline etiket makinesi satan firmayız. Bu sene de projelerimiz var ama kredi kullanacak firmalar için maliyetler çok yüksek. Döviz kurlarındaki değişiklik nedeniyle TL bazındaki maliyetler yükseldi. Tabii bu da finansmanı dışardan bulmak zorunda olan firmalar için bir handikap oluyor. O nedenle bir kısım firma beklemede. Ortalığın biraz daha toparlanmasını, stabil hale gelmesini bekliyorlar. Onun dışında projeler var. Firmalar artık ihracatı hedefler hale geldiler. Çünkü ihracat olduğu sürece firmaların girdileri daha sağlıklı oluyor, kendilerini daha güvende hissediyorlar. O nedenle birçok firma yurtdışı fuarlara katılıyor, ihracatı arttırmaya çalışıyorlar. Bunda da gayet başarılı ilerliyorlar.

Türkiye pazarında sizin hitap ettiğiniz sektörlerin en canlısı hangisi?

En canlı ve cazip pazar esnek ambalaj. Onun sebebi de ihracata bağlı. Esnek ambalaj ihracat oranı en yüksek olan ambalaj bölümü ve ihracat ortalaması %50’ler civarında.

Oluklu nasıl?

Oluklu da çok iyi. Olukluda da çok ciddi yatırımlar oldu. Oluklu da Türkiye gibi ülkelerde büyüyen bir pazar. Bütün dünyada da büyüyor. Türkiye’de özellikle çok sayıda uluslararası firmalar var. Onlar da çok ciddi yatırımlar yaptılar.

Labelexpo’da tanıtılacak mürekkep sisteminin Türkiye’deki yansıması nasıl?

Herkes çok ilgili. Bunu gerçekte çalışırken görmek istiyorlar. Bu yüzden Labelexpo ve Drupa’da bunları yakından inceleme fırsatları olacak. Mürekkep haznesi ve doctor blade kalkıyor dolayısıyla hazne temizlemeden kurtarıyorsunuz, çok az mürekkep miktarıyla işlemler yapılıyor ve işten işe geçişlerde de çok hızlı oluyorsunuz.

Yazar: admin

Bir cevap yazın