Phoseon UV LED sistemleri

Yenilikçi LED kürleme çözümleri geliştiren Phoseon firmasından Kilit Müşteriler Müdürü Herman Horters dört yılda dünya çapında 200’ü aşkın flekso baskı makinesinde 1500 UV LED lamba kurulduğunu belirtiyor. Firma özellikle K. Amerika’da tanınıyor. Avrupa pazarına da yavaş yavaş giriyor.

Rotatif serigrafi için UV LED’in olmazsa olmaz olduğunu kaydeden Horters, derin UV-A enerjisinin tutunmayı desteklediğini, beyazlar ve ağır pigmentler için hızlı ve tam kürleme sağladığını, dayanıklı ve endüstriyel kalite sunduğunu sıralıyor.

“Düşük migrasyon mürekkep değil bir süreçtir” diyen Horters’e göre civalı lambalar süreçte ana değişken. Düşük migrasyon için bir numaralı gereksinim süreç kararlılığı ve tutarlılığı olup, LED buna civalı lambalardan daha uygun. Yüzde 50 daha az enerji kullanımı, egzos vb. hava temizliği ile ilgili ilave donanım ve araçlara ihtiyaç olmaması, ozon, cıva ve UV-C salınımı olmadığından çevre dostu olması, makinenin doluluk süresini arttırması, ısınmayı bekleme süresi olmaması geleneksel UV sistemlere göre diğer bazı avantajları.

Phoseon 50’yi aşkın ünitede 2 milyon saatin üzerinde uzun ömür yani dayanıklılık testi yapmış. Test sonuçlarına göre geleneksel lambalar her 2500 saatte bir değiştirilirken, LED lambaların ömrü 20 bin saati geçiyor. Oregon, ABD’den 60 bin saati geçen lamba ömrü bildirilmiş.

Üretim hacminin artmakta, fiyatların düşmekte olduğunu belirten Horters, “Cıvalı ampulleri çıkarıp LED ampulleri takabiliyoruz” diyor. LED UV özellikle kalın mürekkep katmanlı işlerde, rotatif baskıda kürlenmeyi hızlandırıyor. Substrat ısıya maruz kalmadığından daha ince substrat da kullanılabiliyor.

Firma flekso matbaalar için üç ana çözüm sunuyor: FlexPower FP601, FireJet FJ605 ve FlexTowers.

Yazar: admin

Bir cevap yazın