Koenig & Bauer Duran’da hedef drupa 2020

Birleşmenin ilk altı ayı geride kalırken, geçiş dönemini tamamlamaya çalışan firma, drupa 2020’de, 600 metre karelik standıyla her zamankinden daha güçlü bir şekilde boy gösterecek.

Geçen yılın son ayına girerken, dünyanın en eski matbaa makinaları üreticisi Koenig & Bauer ile, dünyanın 2. büyük katlama yapıştırma makinaları üreticisi Duran Makina, ‘Koenig & Bauer Duran’ adıyla yeni bir şirket kurarak güçlerini birleştirdi. Yeni şirketin % 80’i Koenig & Bauer’in, % 20’si Duran ailesinin oldu.

Bu birleşmenin beş yıl geriye giden bir hikâyesi var. 2014 yılının Kasım ayında Koenig & Bauer Sheetfed’in Başkanı Ralf Sammeck ve Duran Makina Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Duran arasındaki görüşmede ortaya atılan bir sorudan, birleşme fikri çıkar. Sonraki yıllarda devam eden görüşmeler ve pazarlıklar sonucu, birleşme gerçekleşir.

Yeni şirketin ilk altı ayı geride kalırken, geçiş süreci de tamamlanmak üzere… Koenig & Bauer Duran Genel Müdürü Abdurrahman Küçükaras ile Satış ve Pazarlama Direktörü Pınar Küçükaras’la hem birleşme hikâyesinin ayrıntılarını hem de Koenig & Bauer Duran’ın bundan sonraki gündemini ve hedeflerini konuştuk.

Birleşme hikâyesini özetleyerek başlayabilir miyiz? Geçiş ne aşamada? Yeni yapıda şu anda farklı olan nedir?

A. Küçükaras: İlk temas 2014 yılının Kasım ayında Oktay Duran Bey ile Koenig & Bauer Sheetfed Başkanı olan Ralf Sammeck arasında gerçekleşti. Bu, karşılıklı bir fikir alışverişi şeklindeydi. O görüşmede bugünlerin ilk tohumları atılmış oldu. Oktay Bey aynı zamanda Iberica’yı da öneren kişidir. Iberica satın alması yine Oktay Bey’in önerisiyle olmuştur. Iberica’nın ismini veren ve o kapıyı açan kişi Oktay Bey’dir.

2014 yılındaki görüşmeden sonra zaman zaman çeşitli vesilelerle Avrupa’nın çeşitli yerlerinde Oktay Bey ile Ralf Sammeck bir araya gelmeye devam ettiler. Yavaş yavaş görüşmeler ciddi bir noktaya geldi. “Eğer böyle bir şey düşünüyorsanız bu işin başına bu işten anlayan birini getirin” diye Patrick Masson’u da Oktay Bey önerdi. Patrick Masson da dünyada bu işi yapabilecek en önemli bir – iki adaydan birisiydi. Oktay Bey’in önerisiyle Patrick Masson işe alındı. “Baskı Sonrası Direktörü” olarak atanan Patrick Masson sonraki süreci yönetti. Iberica’nın satın alınması işlemlerini Patrick Masson yönetti. 1 Temmuz 2016’da Iberica satın alındı. Daha sonra Patrick Masson, Iberica’nın başına geçti. Aynı burada olduğu gibi orada da bütün kadro aynen korundu. Hatta zaman içerisinde işler orada iyiye gittiği için birçok eleman takviyesi de yapıldı. İlk başladığında 65 kişi kadarlardı, şu anda 100 civarında çalışanları var.

Iberica’nın alımı tamamlandıktan sonra süreç daha da hızlanmaya başladı. Çünkü birinci adımı attığınız zaman ikinci adımı atmaya bir yerde mecbursunuz. Artık kesimi aldınız, zinciri tamamlamak zorundasınız. O çerçevede Oktay Bey’in görüşmeleri sıklaştı. Zaman zaman ben de dahil oldum ama görüşmeleri ağırlıklı olarak Oktay Bey götürüyordu. Patrick Masson da işin sorumlusu olarak görüşmelere dahil oldu. O da zaten eski dostluğumuzdan dolayı bizi tercih ediyordu. Birkaç alternatif daha vardı o dönemde ama ağırlıklı alternatif bizdik. Sadece o noktada Oktay Bey’in hem maddi anlamda hem de diğer anlamlarda, beklentilerinin karşılanması önemliydi. Uzun pazarlıklar sonucunda bir yere varıldı.

Önce şirketi ikiye böldük. Ana yapısında satış, pazarlama ve ürünlerin montajını bünyesinde barındıracak bir şirket kuruldu. O şirket Koenig & Bauer Duran olarak devam ediyor. İkinci şirket Durkat (Duran Karton Teknolojileri) adıyla, binamızın alt katında parça üretimi yapıyor. Durkat %100 Duran şirketi. Ana şirket olan Koenig Bauer Duran’ın %80’i Koenig Bauer’e ait.

Şu anda tam geçiş aşamasındayız. İmza 1 Aralık 2018’de atıldı Türkiye’deki resmi açılışımız 7 Aralık 2018. Aradaki 5-6 gün içinde resmi işlemler tamamlandı. 7 Aralık günü Koenig & Bauer Duran firması resmi olarak kurulmuş ve faaliyete geçmiş oldu.

Yedek parça üretimi Duran ailesine ait Duran Karton Teknolojileri (Durkat) şirketi bünyesinde…

Durkat parça üretimini Koenig & Bauer Duran için mi yapıyor?

Bizim en küçük makinamız 5 bin parçadan başlar, 30 bin parçaya yaklaşan çok karmaşık makinalarımız da var. Bu parçaların tamamı Durkat tarafından temin ediliyor. Parçaların bazılarını dışardan satın almak gerekiyor, geri kalanı da üretilmek suretiyle temin ediliyor. Koenig & Bauer Duran’ın bir satın alma bölümü yok. Durkat satın alma şirketi gibi çalışıyor ama içerisinde üretim tesisi de var ve tüm parçaları tedarik ediyor. Koenig & Bauer Duran olarak onlara vermiş olduğumuz siparişler üzerinden parçalar üretilip zamanında teslim ediliyor.

Sürecin bugününe gelince, an itibarıyla Koenig & Bauer bize çok fazla müdahalede bulunmadı. Özellikle finansman yönetimi ve iç akış noktasında kurallar koydular. Bu iki konu onların öncelikli konuları. İç iş akışı derken parçanın üretilmesinden tutun da depoya giriş çıkışa kadar olan süreçleri kastediyorum. Paranın yönetimi konusunda bize bir finansman müdürü tayin edecekler. Bu Türk de olabilir ama onlar belirleyecekler. Almanya’dan birini de gönderebilirler. Henüz bu yapılmadı, şu an mevcut Duran Makina ekibimizle finansmanı yönetmeye devam ediyoruz. Ama bunu belirlenen kriterler çerçevesinde yapıyoruz. Bu böyle devam etmeyecek, muhtemelen bir iki ay içerisinde uygun adayı bulduklarında Koenig & Bauer Duran’ın finansman bölümü direkt olarak Koenig & Bauer’e bağlanacak. O noktada gelecek olan kişi tabii ki bana rapor edecek ama aynı anda Almanya’ya da rapor edecek. Özellikle Oktay Bey böyle istedi. “Parayla ilgili beni sorumlu tutmayın, bu noktada siz direkt Almanya olarak sorumlu olun” dedi.

Kadro genişlemesi ve yeni altyapı yatırımına dair sorularımız için erken mi?

Pınar Küçükaras: Üretim kapasite artırımı yaptık. Ancak satış, pazarlama ve ürün geliştirmeye kimseyi beklemiyoruz. Yine bizim ekibimizle devam edeceğiz. Koenig & Bauer’in bizi incelediğinde öngördüğü plan buydu. 200 yıllık çok ciddi Ar-Ge çalışmaları olan, çok iyi olan bir firma, tabii ki öncelikle bizim çalışmalarımızı incelediler ve buraya geldiklerinde tüm bu alanlardaki çalışmalarımızı görüp bizi tebrik ettiler. Teknoloji üreten bir Türk şirketi olarak bunun önemli bir başarı göstergesi olduğunu düşünüyorum. Takviye olarak bakarsak da şu an büyümek için erken.

Yıl sonu hedefi toplam 50 makina satışı

2019 hedeflerinizde sizin açınızdan ne değişti?

A. Küçükaras: Bizden geçen sene birleşme öncesinde 5 yıllık hedef istemişlerdi ve bir bütçe oluşturmuştuk. Bu sene için geçen seneki ciroyu ve makina satış rakamını öngördük. Bunun sebebini de şöyle düşünmüştüm: Mutlaka dalgalanma olacaktır. Bu dalgalanmadan gemiyi hiç zayiat vermeden geçirirsek, bu bir başarı olur.

Biz geçen sene 50 makina sattık, bu sene de 50 makina hedef verdim. Hakikaten 50 makina satışını başarırsak ki şu anda başaracağız gibi görünüyor; o halde başarılıyız demektir. Bundan sonraki senelere dönük olarak beklentimiz artacak. 2020’den itibaren artış görüyorum. 2023’e kadar bir tahmin vermiştim. Bununla alakalı olarak bize şunu sordular: “Sizin fabrikanız burada kaç makina yapmaya müsait?” Bizim fabrikamız ancak 50-55 makina üretebilir, zaten sınırdayız şu anda. Ama bizim fabrikanın içinde yine Duran Grubu’na bağlı bir iki başka firma vardı, bu firmaları bu binadan çıkardık, yakında bir yere taşıdık. Oluşan yeni kapasiteyle biz 75 makina üretecek hale geldik. Yüzde 50’lik bir kapasite artımı sağladık. Bu %50’yi de ancak 4 senede elde edeceğimizi öngörüyoruz. Dört beş sene daha burada devam edeceğiz gibi gözüküyor. O zamana kadar nasıl olacağına bakacağız.

Koenig & Bauer Duran olarak Türkiye’deki ofset makinalarının satışı da bu bünyede gerçekleşecek. Dolayısıyla eski temsilci Dereli’den de bir ekip burada olacak. Yönetim yapısı nasıl olacak, işler nasıl yürüyecek?

A. Küçükaras: Bu dönem 1 Haziran’da başlayacak. Hatırlarsanız 1 Mayıs diye açıklanmıştı ama 1 Haziran’a uzatıldı. Hem biz hem Almanya hem Dereli reorganize olamadık. Şöyle bir yapı olacak: Ofset makina satışı da Koenig & Bauer Duran çatısı altında olacak ve bu birim bana rapor edecek. Dereli’den transfer olacak arkadaşlar da bana bağlı olarak çeşitli kademelerde pozisyon alarak bu işi yapacaklar. Olabildiği kadarıyla tüm ekibi transfer ediyoruz. Bazı arkadaşlar bazı sebeplerle devam etmek istemiyorlarmış, olabilir. Kabul eden arkadaşların hepsine kapımız açık. Kesinlikle farklı bir planımız yok. Onları burada rahat ettirecek ve başarılı çalışabilecekleri ortamı oluşturacağız.

Yurt dışı pazarlamada merkezin Omega’ya katkısı olacak mı?

P. Küçükaras: Baskı sonrasının pazarlamasında yeterince hazırlıklı değiller, dolayısıyla yine bizim yönetimimizle gidecek. 2020 Drupa yılı, Koenig & Bauer Baskı Sonrası Drupa Projesi’nin yönetimi bana verildi. Ben hem Duran hem de Iberica adına bu çalışmayı yapacağım. Şimdi son görüşmemizde Baskı Sonrası biriminin tüm pazarlama çalışmalarını yönetmem istendi.

Baskı sonrası Koenig & Bauer’de yeni oluşuyor. Haklı olarak orada pazarlamadaki arkadaşların bu konuda tecrübe ve bilgileri olmadığı için pazarlama çalışması buradan sürüyor. Hem temsilciler bazında hem müşteriler bazında. Orada yerleşmiş bir yapı var, mesela diyorlar ki “Yeni sunumumuz budur, yeni makinalarımız budur.” Bu yapı üzerinden tüm temsilcilere ulaşılıyor. O görev benim değil. Hem Koenig & Bauer Duran’ın hem de baskı sonrasının gerekli pazarlama işini ben yöneteceğim.

Geçen drupa’da da Iberica bizimleydi, hatırlarsınız. Iberica bizim aynı zamanda İspanya’daki satış temsilcimiz. Bu yakınlaşmalar nedeniyle hep beraberdik, artık daha yakın bir iş birliği ile çalışıyoruz.

Koenig & Bauer’de satış ve pazarlama iki ayrı birim. Ben hem satış hem pazarlama direktörü olunca iki ayrı grupla birlikte çalışıyorum. Yoğun bir geçiş dönemi oluyor.

A. Küçükaras: Transfer edeceğimiz arkadaşların içinden satışla görevli muhtemelen iki arkadaşımız yeni ürünlerin satışı konusunu üstlenecek. Örneğin Iberica’nın da Türkiye mümessili biz olduk.

Koenig & Bauer Duran Drupa’ya şimdiye kadarki en büyük stantla katılıyor

Drupa’da sizin konumlanmanız nasıl olacak?

P. Küçükaras: Biz yine 10. Hol’de, baskı sonrasının kalbindeyiz.

A. Küçükaras: Rekorumuzu kırdık, 2016 drupa fuarında 501,5 metrekare standımız vardı. Şimdi 600 metrekare olacak. Ben gidememiştim rahatsızlığım nedeniyle siz de biliyorsunuzdur. Pınar Hanım tüm yükü üstlenmişti.

P. Küçükaras: Bizim için başka bir açıdan da zorluydu, Iberica, Amerika’dan proje ortaklarımız ve Almanya’dan bir şirket daha olmak üzere 4 şirketin katılımı vardı o stantta.

Duran Makina adıyla diğer üç şirketin kaptanlığını yapar pozisyondaydık. Çok gurur verici bir çalışmaydı. Bir İspanyol, bir Alman ve bir Amerikalı firma bizim yanımızdaydı. Bizim kaptanlığımızda güzel bir organizasyondu.

Ekipte 50 kişi biz vardık; stantta hiç kimse olmasa temsilcilerimiz ve bu şirketlerle birlikte 54 kişi oluyorduk. Son derece başarılı bir fuar çalışması olmuştu.

A. Küçükaras: Bunları zamanında büyük firmalarda görünce özeniyorduk. Yaptık, şimdi daha da ileri götürüyoruz. 2016’da 501,5’tu 2020 yılında 600 metrekare standımız olacak. Yine baskı sonrası bölümünde hemen hemen aynı yerimizde olacağız. Iberica, geçen sene dost firmaydı bu sene resmen ortak firmayız. Yine standımızda Iberica makinası olacak. Bu sefer Koenig & Bauer Post Press standı olacağız.

Bizim 3 ana ürün ailemiz var. İstiyoruz ki üçünden de bir makina olsun. Çünkü dünyada hepsi için bir müşteri grubu var. Üçüne de göstermek istiyoruz. Detaylı planlamaya yeni başladık. Yine Amerikalı partnerimiz gelecek, yine toplama makinalarını birlikte sergileyeceğiz.

10. Hol’ün karşısında bir boş alan vardır; hatırlarsınız yemek alanlarının olduğu yer, Koenig & Bauer standı hemen oradaki holde (Hol 16) yer alacak. Aynı koridor olmasa da bir hava alıp geçilebilecek bir yer. Dolayısıyla iki standlı büyük bir katılıma hazırlanıyoruz.

Interpack düşünülüyor mu?

A. Küçükaras: Hayır, Interpack’a hiç katılmadık. Ziyarete gidiyor, fuarı geziyoruz. Oktay Bey orada olur. Biz de Koenig & Bauer katılırsa standa gideriz belki. Birkaç kere gittim, örneğin Interpack’ta buluşabilir miyiz diyenler oluyor. O nedenle gitmişliğim olmuştu.

Avrasya Ambalaj’da var mısınız?

A. Küçükaras: Ambalaj Fuarı’na katılmıyoruz. Her ne kadar baskı teknolojileri bölümü oluşturulmuş olsa da bize hitap etmiyor henüz. Biz her zamanki gibi Drupa ve Interpack ayrımını yaptığımız gibi Printtek ve Ambalaj Fuarı ayrımını yapıyoruz.

Yeni marka imajı ve renkler…

Burada lokal etkinlikleriniz olacak mı?

P. Küçükaras: 2020 yılı sonuna kadar yok. Çünkü Drupa var, en büyük etkinlik bu. 2 hafta sonra Almanya’da Open House’u Koenig & Bauer çatısı altında tüm dünyaya yapacağız.

A. Küçükaras: Yeni renkleri ile hazırlanmış Omega Allpro 110’u bu etkinliğe gönderdik. Open House için ve şu anda kuruldu.

P. Küçükaras: Makina lacivert, gri olacak. Bizim yıllardır sürdürdüğümüz, Türkçesi “Hayallerinizi Katlıyoruz” olan “We Build Your Imagination” sloganını koruyoruz. Aynı şekilde makinalarımızın isimleri de aynı; Koenig & Bauer Duran I Omega Allpro adı ile pazarlanacak. Yani bizi Duran Makina olarak temsil eden öğelerin hepsini yeni çalışmalarımızda da sürdüreceğiz. Örneğin web sitemiz aynı adreste ancak yeni formatı ile devam ediyor. Baskı sonrası biriminin yeni reklam kampanyasını da bu eksende belirledik ve başlattık.

A. Küçükaras: Koenig & Bauer içinde erimedik, varlığımızı koruyor, hissettiriyoruz. Özellikle Oktay Bey büyük yöneticilerle olan toplantılara davet ediliyor ve genel stratejilere katkıda bulunuyor. Bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Burada da bizim yaptıklarımızın değerlerini biliyorlar, başarımızı takdir ediyorlar. Üstelik açık açık seslendiriliyor, bizi mutlu eden de bu.

P. Küçükaras: Bunun önemli göstergelerinden biri de Open House etkinliği olacak. Öncelikle tüm üretim prosesinin Koenig & Bauer makinalarında ve birbirine bağlı olarak yapıldığını bu etkinlikte sergileyeceğiz. Koenig & Bauer Duran olarak bizim katkımız da etkinliğin odak noktalarından biri olacak. Bir anlamda drupa provasını yapıyoruz diyebiliriz. Çok başarılı bir etkinlik olmasını bekliyoruz.

Yazar: admin

Bir cevap yazın