HP Indigo’ya doğada çözünebilir ambalaj için dijital baskı sertifikası

HP Indigo mürekkeplerinin Avrupa Birliği EN 13432 standartlarına uygun olarak doğada biyolojik olarak tümüyle çözünebilir baskı mürekkepleri olduğu onaylandı. En son sürdürülebilirlik başarısı, dönüştürücülerin ve markaların dijital olarak daha küçük miktarlarda baskı yaptırabilmelerini, envanter israfını ve çevresel etkiyi azaltabilmelerini sağlıyor.

Basım işletmelerinin, iş ortaklarının ve markaların bir araya gelecekleri bir sonraki Dscoop Edge konferansı öncesinde HP Inc., HP Indigo dijital baskı mürekkeplerinin artık ev ve endüstriyel ortamda güvenilirlik için onaylandığını açıkladı. Sürdürülebilirlik konusunda HP Indigo’nun bu en son başarısı, envanter atıklarını azaltmaya ve genel çevresel etkilerini iyileştirmeye yardımcı olurken, dönüştürücülere ve markalara daha küçük miktarlarda baskı yapma olanağı sağlıyor.

TÜV Austria, HP’ye “OK Compost Home” ve “OK Compost Industrial” etiketlerini kazandırdı; HP Indigo ElectroInks ürününün AB yönetmeliği EN 13432 gibi önde gelen standartlara uygun olarak gübrelenme ve biyolojik olarak parçalanma yoluyla geri kazanılabilir ambalaj için baskı mürekkepleri olarak kullanılabileceğini doğruladı.

Grandview Market araştırmasına göre, “yeşil ambalaj” pazarının 2024 yılına kadar, söz konusu dönemde yıllık %5.7 bileşik büyüme oranıyla 237.8 milyar $’a ulaşması bekleniyor.

HP Indigo Genel Müdürü Alon Bar-Shany, “Sürdürebilir ambalajlama çözümlerine yönelik talepler, dönüştürücüleri dijital baskıya yöneltiyor, dönüştürücüler ve markaların baskının çevresel etkilerini önemli ölçüde azaltmasına yardımcı oluyor” diyor ve ekliyor: “HP Indigo ile baskı, kalıp veya silindir ihtiyacını ortadan kaldırıyor ve daha az miktarlarda baskı yapma özgürlüğü sunarken, üretim sırasında ve kullanılmayan envanterde atık miktarını azaltmaya yardımcı oluyor.”

19-21 Haziran tarihleri arasında İspanya’nın PortAventura kentinde gerçekleşen Dscoop Edge’de sürdürülebilir ambalajlama çözümleri, sertifikaları ve örnekleri portföyünü sunan HP Indigo, bu sunumu 24-27 Eylül’de Brüksel, Belçika’daki Labelexpo’da tekrarlayacak.

HP Indigo, esnek ambalaj için HP Indigo 20000 Dijital Baskı Makinesi, HP Indigo 8000 ve HP Indigo 6900 dahil olmak üzere baskı portföyü ile ambalaj baskısını destekliyor. TÜV sertifikasyonuna ek olarak, HP’nin büyüyen sürdürülebilirlik kümesi şunları içeriyor:

HP Indigo, ilk dijital baskı makinesi sağlayıcısı olarak CEFLEX (Circular Economy for Flexible Packaging – Esnek Ambalaj Dairesel Ekonomisi) bünyesine katıldı. CEFLEX, dairesel bir ekonomideki esnek ambalajın performansını tüm değer zinciri boyunca ilerletmek için iş birliği yapan Avrupa şirketlerinden oluşan bir konsorsiyum.

İspanya’dan Cadel Deinking tarafından gerçekleştirilen mürekkepten arındırma testleri, HP Indigo’nun dijital olarak basılmış esnek ambalajın, kaplama dahil olmak üzere tamamen dezenfekte edilebileceğini doğruladı. Bir dizi alt tabakadaki sonuçlar, markaların ve hizmet sağlayıcıların yüksek sürdürülebilirlik için çalışmasının yeni yollarını açıyor; buradaki arındırma, geri dönüşüm sürecinde önemli bir aşama.

Esnek ambalaj için HP sertifikalı Michelman astarları son zamanlarda ekotoksisite, ağır metaller ve flor içeriği için kapsamlı testlerden geçti ve EN 13432 (2000) ve ASTM D6400 (2012) dahil olmak üzere önde gelen endüstri standartlarına uygun.

Foxpak, HP Indigo baskı makinelerinde gübrelenebilir ambalaj sunuyor

Dünyanın dört bir yanındaki ambalaj müşterileri, yeni sürdürülebilir ambalaj işlerini yürütmek için HP Indigo dijital baskıya geçiyorlar.

ABD’de tamamen dijital bir baskı tedarikçisi olan ePac Flexible Packaging, HP Indigo 20000 Dijital Baskı Makinesi’nde solventsiz laminasyonlu yüksek bariyerli geri dönüşümlü Polietilen (PE) torbalar üretiyor. ePac CEO’su Jack Knott, “ePac, ayrıca gübrelenebilir filmlerin testine de katılıyor ve yakında bunun ek bir seçenek olarak piyasaya sürülmesini bekliyoruz” diyor.

Avrupa’ya da açılacak olan ePac, ilk tesisini bu yıl İngiltere’de açmayı planlıyor. EPac Holdings Europe Genel Müdürü Johnny Hobeika, “Avrupa, ayrı stok numaralı (Stock Keeping Units – SKUs) ürünlerin talep üzerine üretimi için dijital baskı kullanarak ve konvansiyonel baskıya kıyasla daha çevre dostu bir süreçte geri dönüştürülebilir film kullanarak daha yüksek sürdürülebilirlikten faydalanabilir” diyor.

İrlanda’nın Collon kentinde yeni bir üretim tesisi açan Foxpak, son zamanlarda dijital olarak basılmış gübrelenebilir ve geri dönüştürülebilir ambalajlar üretmek için HP Indigo 20000 Dijital Baskı Makinesi ve HP Indigo WS6800 Dijital Baskı Makinesi kullanarak işini sürdürülebilirlik boyutunda yeniden yarattı.

Avrupa’da yüksek kaliteli tüp ambalajlarıyla tanınan Tuboplast Hispania (CTL-TH Packaging’in bir bölümü), 2019 yılında %100 geri dönüştürülebilir IML Polipropilen (PP) tüplerin üretilmesine yönelik sürdürülebilir yaklaşımı için prestijli ETMA Ödülü’nü kazandı. HP Indigo dijital baskı makinesini kullanan Tuboplast, en yüksek kalite ve sürdürülebilirlik standartlarına sahip yenilikçi tüp ambalaj çözümleri geliştirebiliyor.

İngiltere’de iki HP Indigo 20000 Dijital Baskı Makinesi işleten Ultimate Digital, okul öğle yemeği çantaları için daha sürdürülebilir bir çözüm geliştirmek amacıyla Kids Ink™ ile ortaklık kurdu. Ülkedeki çocuklar, kişiselleştirilmiş öğle yemeği çantalarını internetten baskı platformu üzerinden tasarlayabiliyor ve bastırabiliyorlar. Geri dönüşümlü torbalar Ultimate tarafından basılmış ve yeniden kullanım için antimikrobiyal koruma ile kaplanmış.

HP Indigo dijital baskı ve çevre hakkında daha fazla bilgi için hp.com/go/indigo/environment ziyaret edilebilir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın